Kontakt Znajdź eksperta finansowego RSS Feed

Kontakt z ekspertami

Szybki kontakt z ekspertem finansowym wybranej firmy:

KONTAKT Z EXPANDER

KONTAKT Z NOTUS FINANSE

KONTAKT DO ADMINISTRATORA:


biuro@andersen.pl

Produkty sprzedawane są poprzez portale:

Informacjakredytowa.com

Prawdy i mity dotyczące kredytu hipotecznego

By on 8 sierpnia 2016 in Finanse osobiste with No Comments

Czasem decyzja o kupnie własnego mieszkania jest decyzją odkładaną na później. Dzieje się tak czasem dlatego, że wokół pojęcia – kredyt hipoteczny urosło wiele mitów. Można z czasem nabrać przekonania, że lepiej całe życie wynajmować mieszkanie, niż wziąć kredyt na własne (sprawdź mieszkania na sprzedaż lub wynajem Tysiąclecie Częstochowa). Pytania, z którymi najczęściej borykają się osoby myślące o kupnie mieszkania można zamknąć w czterech.

1. Aby wziąć kredyt hipoteczny muszę mieć umowę o pracę

Jeśli posiada się umowę o pracę, szczególnie na czas nieokreślony na pewno najłatwiej jest wziąć kredyt hipoteczny. Jednak jeśli posiada się inną formę zatrudnienia, która obecnie jest preferowana na rynku pracy – czyli umowę zlecenie lub o dzieło, również można dostać kredyt hipoteczny. Trzeba jednak wykazać się odpowiednio długim stażem pracy oraz umowa powinna trwać jeszcze kilka miesięcy. Bank może poprosić również o dodatkowe zabezpieczenie od pracodawcy, czyli potwierdzenie że będzie chciał zatrudnić przyszłego kredytobiorcę jeszcze przez dłuższy okres czasu. Podobnie sytuacja wygląda z umową o pracę, ale na czas określony. W takim przypadku ważny jest również ogólny staż pracy u jednego pracodawcy.

Czyli niezależnie czy masz umowę o pracę na czas nieokreślony, określony, umowę zlecenie lub umowę o dzieło, masz szansę na kredyt hipoteczny.

2. Jeśli już zdecyduje się na kredyt hipoteczny, powinno się go spłacić jak najszybciej, najlepiej po kilku latach od zaciągnięcia

Kwestia szybszej spłaty kredytu jest związana już konkretnie z umową do niego zawartą. W pierwszym okresie kredytowania bank zabezpiecza się przed szybszą spłatą kredytu hipotecznego, poprzez dodatkowe obciążenie w postaci prowizji za większe wpłaty. Po okresie ochronnym zazwyczaj takich opłat nie ma. Warto jednak zastanowić się, czy warto spłacać kredyt wcześniej. Przede wszystkim kredyt hipoteczny jest o wiele niżej oprocentowany niż standardowo dostępne na rynku kredyty i pożyczki. Jeśli posiada się większą kwotę, warto ją często zainwestować produkty dostępne w banku.

3. Bardziej opłaca się wynajmować mieszkanie niż kupować własne

Ceny wynajmowanych mieszkań w porównaniu do rat kredytu są często bardzo podobne. Oznacza to, że jeśli porówna się czas na przykład dziesięciu lat wynajmowania mieszkania z analogicznym czasem wpłacania rat na kredyt hipoteczny, można założyć że spłaci się połowę wartości mieszkania. Można oczywiście wziąć pod uwagę zmienność oprocentowania oraz przelicznika walut – jeśli kredyt hipoteczny nie będzie zaciągnięty w polskich złotych, ale należy pamiętać, że raz wynajęte mieszkanie również może podrożeć.

Oznacza to, że jeśli poważnie myślimy o przyszłości i traktujemy mieszkanie jako realną inwestycję, warto wziąć pod uwagę kredyt.

4. Jeśli w jednym banku zdolność kredytowa była niewystarczająca, nie warto próbować w innych

Banki różnią się od siebie nie tylko samą ofertą i oprocentowaniem, ale również odmiennym podejściem do kwestii zdolności kredytowej (kalkulator zdolności kredytowej online). Są banki, które pozwalają na zabezpieczenie w postaci kilku poręczycieli, biorą lub nie biorą pod uwagę faktu posiadania karty kredytowej oraz innych czynników. Oznacza to, że po pierwszej nieudanej próbie, warto zainteresować się ofertami innych banków.

About the Author

About the Author: Pasjonatka usług finansowych, świadczonych przez sprawdzonych i rzetelnych doradców; analityk produktów bankowych. Prywatnie fanka jazdy na rolkach i hulajnodze :) .

Post a Comment

Top